začínáme s jízdním kolem

 

Přišel ten správný čas a my jsme se rozhodli vrátit zpátky na kolo. Ty tam jsou časy, kdy nám stačil obyčejný Sobík nebo Eska a mohlo se jet. Také dopravní situace se od dob našeho dětství radikálně změnila. Silnice nám najednou přijde jak bitevní pole, chodníky jsou tabu a cyklostezky vedou odnikud nikam. Naštěstí už měříme víc než 1,5 m (většinou) a umíme dopravní předpisy (snad). Musíme si však uvědomit, že je rozdíl mezi jednotlivými účastníky dopravního provozu – kolo si rozhodně nemůže dovolit to co auto. Není tudíž od věci, si některé věci znovu zopakovat – ještě před první ostrou jízdou.

 

 

Samostatnou kapitolou je výběr kola – budeme se mu věnovat trochu více – toto je soubor otázek, které si musíte poctivě zodpovědět dřív, než vůbec navštívíte oblíbeného prodejce kol:

 

 

Pokud si tyto otázky pečlivě zodpovíte, vyjde vám ideální typ kola (horák, měšťák, silnička, retro, náklaďák) a vyhnete se tak situaci, kdy se mi v předsíni najednou nashromáždily hned čtyři krásné kousky – dámský měšťák, skládací elektrokolo, retro Sobi20 a nákladní elektrický měšťáček. Každý měl svůj důvod a účel a žádného se mi nechce jen tak vzdát.

 

Když už máme v předsíni nové kolo, čerstvá pojistka leží v šuplíku a naše znalosti byly oprášeny cvičnou vyjížďkou, můžeme začít uvažovat o běžném „cyklistickém“ životě.

 

Na setkání v pražských ulicích se těší

Markéta Fillerová