cestování po praze – základní fakta

 

Pravidelné cesty mohou být přijímané jako nutné zlo, lze si je ale také užít.

Dopravní prostředek je součást našeho životního stylu. Každý jsme jiný, každý cestujeme jiným způsobem. 

Pěší, jízdní kola, auta, tramvaje, metro či autobusy, to vše do města patří a má tu své místo.

Chytrý člověk přemýšlí o volbě, každý kombinujeme způsoby dopravy tak, aby to bylo praktické, rychlé a pohodlné. Velkou část tvoří krátké cesty – pochůzky, které můžeme snadno absolvovat pěšky, na kole nebo v kombinaci s hromadnou dopravou.

 

 

Pohyb je doslova ničitel stresu a ventil pro odreagování se po náročném dni. Ideální příležitostí k němu jsou krátké cesty do kavárny, knihovny, do školy nebo na nákup. 

Kromě chůze či běhu může být jedním ze způsobů cestování i jízda na kole. Pravidelná cesta přes Prahu má stejný efekt jako čas strávený v tělocvičně. Vítr kolem uší, jen vy a město...

Elegance, styl a jízda na kole jdou velmi dobře dohromady. Nemusíte se vzdávat oblíbeného outfitu, kolo nemusí znamenat jen sportovní výkon – i na kole lze vypadat skvěle.

 Přidání pohybu do každodenního programu může mít řadu výhod.

Co získám

500 Kč měsíčně navíc

Více než 30 % jízd, které absolvujeme autem, je kratší než 3 kilometry.
Jízd kratších než 5 kilometrů je dokonce přes 50 %. I když pro některé cesty automobil potřebujeme, jeho nadužívání pociťujeme všichni. A to hlavně ve svých peněženkách. Chůze nebo jízda na kole je přitom ideální forma cvičení, a to zcela zdarma.
Pokud na cestu do pěti kilometrů vezmeme kolo či vyrazíme pěšky, ušetříme jen za benzín více než 500 korun měsíčně. A to nepočítáme s odpisy, opravami ani poplatky za parkovné a dalšími náklady.

 

Čtyři dny dovolené navíc

V denním programu se skrývá mnoho „mrtvého“ času, který trávíme v dopravních prostředcích. Cesty do 3-5 kilometrů je přitom možné překonat pěšky nebo na kole. Pokud každý den cestou do práce, do školy či jinam vložíme 20 minut chůze nebo jízdy na kole, v součtu to znamená za rok čtyři dny dovolené navíc. A to nezní špatně, ne?

 

Najdu rychle místo k parkování

V zácpách ztrácíme dennodenně desítky minut. Průměrná rychlost automobilů se na mnoha místech kvůli dopravním zácpám a dlouhému hledání parkovacího místa dostala na úroveň srovnatelnou s koňskými povozy. Uvítali byste zrychlení každodenní cesty přes centra měst, ucpaná ranní i odpolední špičkou? A co volná parkoviště k tomu jako bonus? Jeden automobil zabere desetkrát více místa než jízdní kolo. Když vyměníme na některé kratší cesty automobil za bicykl, budeme mít všichni více prostoru. A co víc, nadechneme se i lepšího vzduchu.

 

Budu mít vstupenku do fitness zdarma

Trenéři fitness se shodují v jednom – nejen posilování, ale především aerobní cvičení pomáhá udržet naše klouby a plíce v kondici i ručičku váhy v rozumných mezích. Posilovací cvičení může být užitečné pro budování svalů. Zkusili jste ale tělocvičnu pod širým nebem? Pravidelná cesta do práce nebo do školy pěšky či na kole je perfektním cvičením pro zlepšení odolnosti a zvýšení výkonnosti. A to nejlepší – je to úplně zdarma.

 

Zhubnu a budu fit

Chcete mít více pohybu ve svém nabitém programu? Jste večer příliš unavení na cvičení v tělocvičně? Jízda na kole nebo svižná chůze jsou nejpřirozenější způsoby pohybu, který pomáhají udržet si daleko od těla nadváhu, deprese i další choroby. Podmínkou je, abychom se hýbali pravidelně – tak proč si z toho jednoduše nevytvořit denní rutinu?
Vzduch, který dýcháme, ať už v tělocvičně nebo cestou do ní, je pro všechny stejný. Pět kilometrů na kole představuje denně dvacet minut pohybu, které mohou změnit život.

 

Budu žít v bezpečí

Nebezpečí na našich silnicích stále roste. Hrozba dopravní nehody je pětkrát vyšší než možnost, že se stanete obětí násilného činu. Každý z nás zaplatí ročně více než 5 000 korun za následky dopravních nehod (celkem přes 55 miliard korun ročně).
Bezpečnost na silnicích souvisí nejen s chováním účastníků, ale také s vytvořenými podmínkami. Chápeme, že mnoho lidí má obavu jezdit na kole nebo chodit pěšky po městě, kde chybí bezpečné stezky a chodníky. Je třeba připomenout dopravním projektantům, že město Praha má být místem k životu. Podmínky pro jízdní kola a pěší společně s dobře fungující veřejnou dopravou zvyšují bezpečnost a přívětivost města.