kolo a hromadná doprava – to se rýmuje

 

Přes Prahu pohodlně

Pohodlnost neznamená lenost, vždyť udělat si život pohodlnějším si přeje snad každý, včetně cyklistů jezdících po Praze na kole. Ne že by jízda na bicyklu nebyla pohodlná, člověk se zdravě pohybuje, často jede rychleji než auta v ulicích, může se kochat atd. Nicméně, jsou zde určitá „ale", která vznáší jak samotní cyklisté, ale především cyklisté potenciální, kteří pro tato „ale" ještě nevyjeli. K hlavním důvodům patří ona pohodlnost, kterou představuje kopcovitost Prahy, její rozlehlost, ale také nevyzpytatelnost počasí. Je to daleko, nadřu se, zpotím se, zmoknu ...
Přitom je několik možností, jak si cestování s kolem po Praze usnadnit, udělat pohodlnější. Vše se skrývá pod pojmem intermodalita, tedy kombinace několika dopravních prostředků. V Praze můžete kolo zkombinovat s cestou metrem, vlakem, tramvají, ale i přívozem či dokonce lanovkou. Tyto dopravní prostředky vás vyvezou do pražských kopců, skryjí před nečekaným deštěm, zkrátí cestu, provezou vás neoblíbenými či nepříjemnými úseky. A to vše zdarma, protože přeprava kol v těchto všech prostředcích není zpoplatněna.

 

Metro
Nejstarší a nejznámější je možnost přepravy kola v metru. V březnu 2016 zde nastaly příjemné změny, protože došlo k výraznému rozšíření z maximálně deseti kol na osmnáct v každé soupravě. Nově se mohou přepravovat jízdní kola s výjimkou první plošiny soupravy na každé první a poslední plošině jednotlivých vozů soupravy. Na každé plošině mohou být umístěna dvě kola současně. Povolený nebo naopak zakázaný vstup označují piktogramy (samolepky) umístěné na každých dveřích soupravy.
V souvislosti s metrem je dobré se zmínit o kolech na eskalátorech. Přeprava bicyklu na jezdicích schodech je pro mnohé cyklisty, zvláště pro ženy a seniory, obtížná. Lze dát dvě doporučení. Při jízdě dolů si stoupnout vedle kola a zmáčknout obě brzdy, při jízdě nahoru si stoupnout na úroveň zadního kola, či lehce za něj a opět zmáčknout brzdy. V některých stanicích metra jsou pro přepravu kol uzpůsobeny výtahy, což je nejbezpečnější a nejpohodlnější.

 

Vlaky
Přeprava kol ve vlacích na území naší republiky za poplatek je už dávno možná. My však jsme v Praze, kde se kola přepravují na všech tratích zahrnutých do Pražské integrované dopravy zdarma, a to na území Prahy. Vlaky mají pro cyklisty dvě velké výhody, jednak se do nich s kolem většinou dostanete (snad mimo letní víkendové špičky), protože většinu spojů zajišťují elektrické jednotky s rozšířenou přepravou kol. Druhou výhodou cestování vlakem, je skutečnost, že na území Prahy se jedná o nejrychlejší druh dopravy.

 

Tramvaje
Zřejmě nejméně rozšířený způsob cestování s kolem nabízí tramvaje. Konkrétně se jedná o osmnáct úseků, přičemž všechny vedou směrem z centra, tedy převážně do kopce. Zastávky, kde je povolen nástup s kolem do tramvaje jsou označeny speciálním symbolem. V tramvaji se přepravují jízdní kola pouze v místech pro přepravu kočárků, na takové každé plošině se mohou přepravovat dvě kola. Platí ještě jedno omezení, časové: kola mohou do tramvají mimo čas od 14:00 do 19:00 hodin pracovního dne, kdy je dopravní špička.

 

Přívozy
Na závěr jsme si nechali nejromantičtější způsob, jak si zpříjemnit a hlavně zkrátit cestu s kolem po metropoli, a to pražské přívozy, kterých je v provozu celkem šest. Podmínky pro přepravu kol určuje, jak to bývá na lodích pravidlem, samotný kapitán – převozník, který se řídí provozními nároky. Ještě pozor, jen dva přívozy mají provoz celoroční, ostatní jezdí od 25. března do 30. října.

 

Lanovka
Samozřejmě je myšlena lanová dráha na Petříně, na který je to pořádné stoupání. Zde se kola přepravují v druhém oddílu vozu, který je označen piktogramem. Opět i zde lze přepravit současně dvě kola. Průvodce lanové dráhy může i tady přepravu jízdního kola zakázat, a to především při vyšší poptávce. Bohužel tato situace, díky oblibě lanovky mezi turisty, nastává velice často.

 

Nechte se inspirovat
Již vás napadlo, jak spojit své kolo s prostředky MHD? Řekněme, že bydlíte na sídlišti Barrandov, je letní sobota a chcete si zajet na farmářské trhy na Výtoni. Zkuste cestu absolvovat stylově, ekologicky a pohodlně. Z domova vyjeďte na kole po cyklotrase A112, užijte si krásný průjezd z mírného kopce Prokopským údolím. U Barrandovského mostu se napojte na cyklostezku, vedoucí po levém břehu Vltavy, která končí u kotviště přívozu P2, ten vás doveze na Veslařský ostrov. Podél Podolského nábřeží pojedete po cyklostezce s cyklotrasou A2, a to až na Výtoň. Cesta zpět, s košíkem plným zdravých dobrot, může probíhat následovně. Přes železniční most se dostanete na druhý břeh Vltavy, zde popojedete kousek ulicí Nádražní, kde můžete ve stanici Smíchovské nádraží nastoupit na tramvaj, která vás vyveze zpět nahoru k domovu.

Více informací o dopravě jízdních kol v  prostředcích PID naleznete na těchto odkazech:

Stránky ROPID:

http://www.ropid.cz/cestujeme/cykliste-v-pid-od-25.3.2016__s191x1102.html

Stránky DPP:

http://www.dpp.cz/skolem/